Mange interessert fulgte onsdag arrangementet «Idrett for alle — får vi det til?» på Storyville under Forskningsdagene sist uke.
Den faglige bakgrunnen for arrangementet var det EU-finansierte forskningsprosjektet «ALLSTARS – Good Practice for Active Lifestyles in Local Sports Policies«, der forskere ved Høgskolen i Molde er med.
Førsteamanuensis Oskar Solenes ved høgskolen fortalte om den norske delen av prosjektet, som har sett nærmere på fem inkluderingsprosjekter i Norge: Ett slag av gangen, DNT tilrettelagt, Idrettshoder, LIM i Bergen og Aktive Lokalsamfunn i Drammen.
Solenes sa at idrett ofte blir lansert som «løsningen» på forskjellige samfunnsproblemer.
— Få dem med, så går det godt. Tanken er at frivillighet kan løse problemer, sa Solenes.
Den norske studien er ennå ikke publisert, men Solenes opplyste at informanter sa at det i stor grad er personavhengig om prosjekter lykkes. Ofte står det ildsjeler med gode nettverk i spissen, og disse ildsjelene kan også ha mange «hatter» i lokalsamfunnet.


Prosjektkoordinator for ALLSTARS, Dr. Till Möller-Schoel ved Idrettshøgskolen i Køln, fortalte at for personer i marginaliserte grupper er det ofte deltagelsen og det sosiale som er viktig — de er ofte ikke ute etter å konkurrere.
Flere lokale inkluderende prosjekter kom til orde på fagdagen. Først ut var Stiftelsen JoinUs, som tilbyr aktiviteter for unge fra 15 til 30 i år i Molde, Aukra og Ålesund.

Selv om det er to tidligere MFK-spillere — Knut Olav Rindarøy og Marcus Andreasson — som står bak JoinUs, så handler JoinUs om mye mer enn fotball. De har også aktiviteter som maling, fisking, sykling, klatring og mye mer på programmet sitt.
Andreasson fortalte også at mange har funnet seg en kjæreste på JoinUs-aktiviteter!



Arrangementet var et samarbeid mellom Molde bibliotek og høgskolen under Forskningsdagene.
Se opptak av fagdagen på YouTube: