Fredag starter den ni dager lange kulturfestivalen Håfest på Håholmen ved Atlanterhavsveien. Arrangørene ber studenter og andre melde seg som frivillige.
— Vi trenger folk til å håndtere parkering og billetter, ordens- og miljøvakter og hjelpende hender generelt. Det er allsidig arbeid. De som melder seg kan velge tid og oppgaver på nettskjemaet når de melder seg på, opplyser ledertrioen Lars Jacobsen (økonomi), Kristiine Raud (leder) og Henrik Sæther (nestleder) i Foreningen Laüget.
Frivillige får selvsagt innpass på festivalen mens de er frivillige, pluss én dag til som publikum. De får også mat, samt «en naturopplevelse i verdensklasse».
— Det er veldig fint å være der, sier Henrik Sæther.
Sæther forteller at ideen til Håfest er et resultat av at han etter å ha jobbet som DJ både på pubkveld og i bryllup på Håholmen kom i prat med værbestyrer Karina Hol om mulighetene for å få enda flere ting til å skje på øya.

Med inspirasjon fra Lyskunstfestivalen i Geiranger som utgangspunkt ble festivalprosjektet med lysinstallasjoner underveis utvidet med litteratur, poesi, musikk, film og bildende kunst.
I tillegg til Classic Norway Håholmen, er også Øyvind Rangøy og Rangøya Internasjonale Kultursenter, en viktig samarbeidspartner for Laüget på Håfest-prosjektet.
Se hele programmet og meld deg som frivillig på Håfest sin hjemmeside.
Foreningen Läuget er et moldebasert DJ-kollektiv som ble startet opp i 2017 og formelt registrert som frvillig organisasjon i 2020. De har over årene arrangert en rekke festivaler, samt bidratt til å fremme elektronisk musikk og andre kulturutrykk på arrangementer over hele fylket.
På Håholmens hjemmeside kan du også kjøpe billettter til Håfest og booke overnatting på festivalen.
Laüget sto bak Trollfestivalen i 2020 og 2021, og sitter i styret for Trollkaukfestivalen som ble arrangert i 2024, 2025 og 2026.
