— Jeg er ikke så forskjellig fra det jeg var før jeg ble syk, sa Elin Mordal da hun tirsdag kveld fortalte om leve med uhelbredelig kreftsykdom foran en fullsatt sal på Die Tankstelle i Molde.
Da kreftlege Eli Sihn Samdal Steinskog ved SNR på Hjelset holdt foredraget «Når celler glemmer hvem de er — kreftens gåter og morgendagens behandling», inviterte hun HiMolde-rektor Elin Mordal opp på scenen for en samtale om hvordan det er å være kreftpasient.
Mordal fortalte at det første tegnet på at hun kunne ha kreft ble funnet for fem år siden da hun var inne til mammografiscreening på Sykehuset i Molde. Videre undersøkelser viste at at hun hadde en liten kreftsvulst og at kreften hadde spredd seg.
Hun fikk vite at hun hadde en «ikke kurerbar kreftsykdom».
— Men jeg ble glad over å få behandling, sa Mordal.

Mordal ble operert og fikk cellegift.
— Jeg ble veldig skral av cellegiftebehandlingen, sa Mordal, som la til at hun også mistet håret.
På tross av sykdommen valgte Elin Mordal å fullføre doktorgradsavhandlingen hun hadde arbeidet på og leverte den inn til vurdering.
— Arbeidet med avhandlingen ga meg noe annet å fokusere på enn kreftsykdommen, sa Mordal.
Hun var fortsatt ganske «skral» da hun disputerte på Molde campus i oktober 2022.
— Da jeg skulle forsvare avhandlingen, håpet jeg at jeg klarte å stå på beina. Jeg hadde en stol klar i tilfelle jeg måtte sette meg ned, fortalte Mordal.
Bare et halvt år senere var hun kandidaten som vant rektorvalget ved Høgskolen i Molde.
— Behandlingen jeg har nå klarer jeg godt. Høgskolen er en risikovillig organisasjon som har en rektor med en sykdom som ikke kan kureres, sa Mordal i en spøkefull tone.
Før hun la til:
— Det er jo ikke alle som vet det.
Mordal sa at det å leve med sykdommen på et vis har gjort henne mer egoistisk, i den forstand at hun er mer bevisst på å stille spørsmålet «Hva er best for meg?».
— Men jeg er ikke blitt sånn at jeg går rundt og hører at gresset gror. Jeg er ikke så forskjellig fra det jeg var før jeg ble syk, sa Mordal.

Både før og etter samtalen med Elin Mordal var det kreftlege Eli Sihn Samdal Steinskog ved SNR som holdt ordet.
Hun forklarte at mennesker har rundt 30 billioner celler og at kreft oppstår når det skjer mutasjoner i arvestoffet (DNA-et) i noen av disse cellene.
Steinskog fortalte om NorCUP-studien, som hun er prosjektleder for. Hun sa at i Norge rammes årlig runct 370 personer av kreft med ukjent utgangspunkt (CUP). I denne pasientgruppen er det bare 20 prosent som er i live ett år etter at sykdommen har blitt oppdaget.
I NorCUP-studien tas det i bruke nye molekylære genanalyser for å avsløre kreftens opprinnelse, noe som gjør det mulig å skreddersy behandlingen og bedre pasientenes prognose.
Steinskog kunne avsløre at studien i en veldig tidlig fase har funnet sannsynlig opphav for kreften til tre av fire pasienter i studien, i absolutte tall. Så langt er ti pasienter rekruttert til studien, hvorav fem er fra Møre og Romsdal.
Arrangementet var et «Peiling på»-foredrag i regi av forskerfellesskapet UTFORSK og Høgskolen i Molde.
